Artist Portofolio/ Βιογραφικό καλλιτέχνη

Πτυχιούχος Ανθρωπιστικών Σπουδών Ευρωπαϊκού πολιτισμού/

Εικαστικός Χαράκτρια

Σπουδάστρια στο ΑΠΘ Σχολή Καλών Τεχνών

Γεννημένη στο Μόντρεαλ του Καναδά, χαράκτρια – εικαστικός, έχω λάβει μέρος σε πολλές ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα αλλά και σε χώρες του Εξωτερικού από το 2006 μέχρι σήμερα.

Στις Εκθέσεις η συμμετοχή μου παρουσιάζεται με έργα χαρακτικής (οξυγραφία- ακουατίντα – λινόλεουμ και ξυλογραφίες)

Θα ήθελα αν αναφέρω ότι μου δόθηκε Βραβείο στη 2η Μπιενάλε του Γιαννακός –Xotaris Art Forum, Αρχάνες Κρήτης, όπου διεξήχθη έκθεση στην Θεσσαλονίκη έναν χρόνο αργότερα στην Γκαλερί ΑRT IS CAUSA με το έργο «Πυγμαλείον-Γαλάτεια». Στην Νέα Υόρκη πήρα μέρος για φιλανθρωπικό σκοπό (http://suppartingstudents.com/?page_id=518) και

Προσωπική μου έκθεση διεξήχθη το 2018, στην Στέγη Τεχνών του ΣΚΕΤΒΕ (Φλέμιγκ 10, Θεσσαλονίκη).

Έργα μου μπορείτε να βρείτε στην Δημοτική Πινακοθήκη στους Γόννους Λάρισας, στην πινακοθήκη Μακεδονικών Σπουδών Θεσσαλονίκης και στην πινακοθήκη του Μουσείου Τεχνών Κοζάνης.

Έγινα μέλος του Συλλόγου ΣΚΕΤΒΕ το 2014 (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ) και επίσης Αρθρογράφος και μέλος της επιτροπής που το επιμελείται στο Καλλιτεχνικό περιοδικό «Τέχνης Ίχνη» του συλλόγου.

Φιλοτέχνησα το χαρακτικό του 11ου περιοδικού  «Τέχνης Ίχνη» του συλλόγου ΣΚΕΤΒΕ.

Εκλέχθηκα γραμματέας του Συλλόγου ΣΚΕΤΒΕ (για τα έτη 2019-2021)

Σήμερα είμαι Φοιτήτρια Καλών Τεχνών στο ΑΠΘ Θεσσαλονίκης, κατεύθυνση χαρακτικής, με καθηγητή τον κ. Γιανναδάκη Μανόλη – Μπελημπασάκη Γιάννη και Ηλιοπούλου Κριστιάννα.

Συνηθίζω να λέω :

«Στον δικό μου μικρόκοσμο υπάρχει πάντοτε ένα μικρό παράθυρο διαφυγής από την καθημερινότητα σε έναν χώρο ελεύθερο από κάθε δέσμευση και ισορροπία, δημιουργώντας ερωτήματα για τον σύγχρονο τρόπο ζωής».

Η μοναδικότητα της δημιουργίας, κάθε φορά που πιάνουμε τα εργαλεία για γένεση, μας βοηθά να απομακρυνόμαστε από οποιαδήποτε άλλη σκέψη μας διακατέχει. Η ελευθερία επεκτείνεται, η ισορροπία αναστρέφεται, η φαντασία εκσφενδονίζεται. Αγαπάμε αυτό που κάνουμε και αυτό μας το ανταποδίδει, μας θεραπεύει από την ανάλωσή μας στην απεραντοσύνη του κόσμου τούτου

«PORTOFOLIO» (In english)

BESSY SYROS (SYROU VASILIKI my Identity name)

Graduate of Humanities European Culture Studies/

Artist / engraver

Student at the Aristotle University of Fine Arts

Born in Montreal of Canada, I am an Etching /Engraver – I have participated in numerous group exhibitions in Greece and abroad since 2006.

Graduate of European Cultural Studies at the Greek Open University, at Patra (2002-2007).

In the exhibitions my participation is presented with Etching -engraving  with the method of aquatint – oxygraphy- linoleum, imperssit (in latin) printings.

I would like to mention that I was awarded at the 2nd Giannakos Biennale – Xotaris Art Forum, Archanes Crete, where an exhibition was held in Thessaloniki, one year later at the ART IS CAUSA Gallery with my work “Pygmalion-Galateia” to.

In New York I volunteered with my work for charity (http://suppartingstudents.com/?page_id=518 ) and

My personal exhibition was held in 2018, at SKETBE Art Center (Fleming 10) at Thessaloniki.

You can find my work in the Municipal Art Gallery of Gonnus Larissa, in the Gallery of Macedonian Studies in Thessaloniki and in the Gallery of the Museum of Arts in Kozani.

I became a member of SKETBE’s Association (VISUAL ARTISTS ASSOSIATION OF NORTHERN GREECE ) in 2014 and also a columnist and a member of the editorial committee of the Art Magazine ““Technis Ichni” (Art Tracks) of the Association.

I offered the linoprint of the 11th “Technis Ichni” Art Magazine of SKETBE.

I was elected secretary of SKETBE’s Association (for the years 2019-2021)

Today I am a Fine Arts Student at the Aristotle University of Thessaloniki with Professor Giannadakis Manolis.

I use to say: “In my own microcosm ~ through my etching -engravings (aquatint – oxygraphy – linoleum-mixt media) there is always a small window of escaping from everyday life into a space free from engagements and balances, raising questions about the modern way of life.”